Math OER welcome page Zoom Room Zoom logo Jamboard Jamboard logo Lectures YouTube playlist Textbook textbook cover       valid HTML 4.01
Welcome Study Skills Library Playgrounds Resources Syllabus
Shapeshifting Topic Mad  Science Topic Justice Topic Health Decisions Topic Personal Finance Topic Business Decisions

Math OER
 Comparison Playground 

I am a part of all that I have met; / Yet all experience is an arch wherethro' / Gleams that untravell'd world whose margin fades / For ever and forever when I move.

- from Ulysses by Alfred, Lord Tennyson

vacation I can afford meme An average American vacation costs about $1,100 per person.

An average American wedding costs about $30,000.

These are big expenses.

So let's create a fun comparison.

Pick one: either a vacation or a wedding.

photo from Fastest Car by Netflix First create one version of your event with the above average cost. Split that cost among categories of expenses.

Then refine your plans by cutting costs to make a more affordable but still satisfactory version, using the same categories of expenses.

If you pick the vacation comparison, there are per-day costs and fixed costs. Per-day costs can include food, loging, daily transportation, entertainment, shopping, and pet/child care. Fixed costs can include start/end transportation, maps, passorts and visas, foreign transaction fees, medications, and emergency expenses.

If you pick the wedding comparison, there are per-guest costs and fixed costs. Per-guest costs can include pre-reception food and drinks, the reception meal, reception drinks, and tables and chairs at the reception. Fixed costs can include invitations, music, photography, flowers, dress, rings, bridesmaid expenses, rehearsal dinner, the ceremony room, and the honeymoon.