Welcome welcome page Zoom Room Zoom logo Jamboard Jamboard logo Textbook textbook cover Lectures YouTube playlist Calculator scientific calculator on Desmos       valid HTML 4.01
Being a Mather Study Skills Library Playgrounds Resources
Shapeshifting Topic Mad  Science Topic Justice Topic Typicality Health Decisions Topic Personal Finance Decisions Topic Business Decisions Topic

Math OER
Week 1 Homework, Part A

The greatest reward for a student is not a good grade. It is the willingness of his teacher to listen to him.

- Nikolay Konstantinov

Answer every question. Try being nice to your eyes and posture by printing this page and working with pencil and paper. Then use the button at the bottom of the page to create a code by processing your answers. Copy-and-paste the code into an e-mail along with the answer to your short answer question.

Keep trying each homework assignment until you get 8 out of 10 or more.


1. How many factors does 126 have?

ten (2 × 63, 3 × 42, 6 × 21, 7 × 18, 9 × 14)
twelve (1 × 126, 2 × 63, 3 × 42, 6 × 21, 7 × 18, 9 × 14)
fourteen (1 × 126, 2 × 63, 3 × 42, 4 × 32, 6 × 21, 7 × 18, 9 × 14)

2. What is the prime factorization of 126?

12 × 6
3 × 4 × 2 × 3
2 × 3 × 4 × 7
2 × 3 × 3 × 7
2 × 2 × 2 × 3 × 3
2 × 2 × 3 × 3 × 7

3. Which is the smallest decimal? 0.243, 0.423, 0.324, 0.0423, 0.4023

0.243 0.423 0.324 0.0423 0.4023

4. An easy way to multiply a number by 0.01 is to scoot the decimal point...

2 places to the left 3 places to the left
2 places to the right 3 places to the right

5. Write 5.5% as a decimal.

550 55 5.5 0.55 0.055

6. Write 0.8911 as a percentage.

0.08911% 0.8911% 89.11% 891.1% 8,911%

7.Write 0.8% as a fraction.

810 810 % 18 1125

8. What is 40% of 750?

30 300 3,000 30,000

9. Brand M soup weighs 54 ounces and costs $4.79. Brand T soup weighs 59 ounces and costs $5.99. Which is the better buy?

Brand M because it costs about 8 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand T because it costs about 8 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand M because it costs about 9 cents per ounce instead of 10 cents per ounce
Brand T because it costs about 9 cents per ounce instead of 10 cents per ounce

10. Julia's car can drive 120 miles on 4.5 gallons of gas. While driving across the country the tank gets down to 0.9 gallons. How many miles are left, for her to find a gas station?

3 miles 24 miles 27 miles 116 miles 486 miles 540 miles

Short Answer Question: Remember how on pages five and six of today's jamboard we solved a problem that involved a rate in three different ways: starting with finding a unit rate, using the method named unit analysis, and cross-multiplying a proportion. Which of those methods felt the best to you during class? Why? Which did you actually use yourself in the tenth problem above? Why?